onsdag 13 augusti 2025

Att fylla åren med liv

Idag lägger jag ännu ett år till handlingarna och öppnar upp ett sprillans nytt. Fyller femtiofyra och påbörjar mitt femtiofemte. Som vanligt sitter jag mest och undrar vart tiden tar vägen. Var jag inte 32 nyss?! Insikten kommer till mig vad verbet "fylla år" verkligen innebär. Man ska ju inte bara fylla livet med år, utan åren med liv. Och det får jag nog ändå säga att jag har varit ganska duktig på så här långt. 


Dagen idag har innehållit både sång på sängkanten, presenter och uppvaktning, härliga hurrarop både analogt och digitalt, födelsedagsfika på jobbet, sushimiddag med maken och en ljuvlig bukett från min alldeles egna köksträdgård. Tänk, vilket bra start på mitt nya år. 💚

3 kommentarer:

  1. Gratulerer med dagen, fröken Grön! Håper du fortsetter lenge med din fine blogg! Hilsen Hjørdis i Bergen.

    SvaraRadera
  2. Hurra och grattis till dig. Och tack för din härliga och positiva blogg. Det är så trevligt att läsa om livet i glesbygd.

    SvaraRadera
  3. GRATTIS! 💐

    SvaraRadera

Jag blir så glad för att du vill lämna en kommentar!