Det har varit en stillsam dag på Solhäll. Maken har förvisso sorterat vidare lite grann i några lådor på vinden, men själv har jag verkligen helgat vilodagen och mest bara tagit det lugnt. Det regnade en kort stund mitt på dagen, men i övrigt har det varit fortsatt varmt. Vi gjorde ändå inte avkall på söndagsbastun, som sannerligen är en av guldkanterna i tillvaron. Efter allt stökande på vinden behövde vi verkligen ånga ut porerna rejält från damm, svett och smuts, och dessutom är ett bastubad faktiskt det allra bästa sättet att kyla ner kroppen när det är varmt.
Åtta år senare är vi fortfarande rörande överens om att bygget av vår lilla bastustuga har höjt vår livskvalitet med hur många procent som helst. Bastubadet är också ett fint sätt att njuta av trädgården. Ibland sitter vi på innergården innanför planket, men allra mysigast är det att sitta på den röda bänken på norrsidan, där man kan titta ut över grönskan. Hortensiorna, brokspirean och de marktäckande rosorna blommar så fint nu.
Vår lilla gargoyle Hilda sitter under rönnen och kontemplerar. Hon hade ingenting emot att få sällskap en stund.
Skrubbsalt från Rituals ingår alltid i basturitualen. Den skrubbar bra och doftar vansinnigt gott. Vi har testat flera olika sorter, men The Ritual of Karma och The Ritual of Jing är återkommande favoriter. Nu är vi så rena så vi får bädda rent i sängen innan läggdags.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar
Jag blir så glad för att du vill lämna en kommentar!