lördag 23 augusti 2025

Besök på Kronomagasinet

I förmiddags drog vi till Hässleholm, där det var öppet på Kronomagasinet. Det är ett second-hand-ställe som är öppet varannan lördag på sommarhalvåret, och där finns alltid hur mycket trevliga grejer som helst. Utbudet består av en blandning av antikviteter, retroprylar och byggnadsvård. Allt är så ordningsamt och välkurerat, och det plockas fram nya grejer inför varje öppet tillfälle. Det är alltid kö utanför innan de öppnar, men när man kommer in känns det ändå som att folk beter sig väldigt sansat. Prissättningen är inte på loppisnivå, men känns ändå väldigt rimlig. Folk shoppar loss, men det är inte huggsexa om grejerna. Man hinner gå runt och titta i lugn och ro, och det är ju alltid trevligt.


Vi har ju av förklarliga skäl (= garage- och vindsröjning) varit sparsmakade med loppisbesök i sommar, så jag hade helt klart ett uppdämt behov och lyckades stoppa ner både det ena och det andra i min korg. Det blev bland annat en terracottakruka i mittemellanstorlek och en gammal fotoram i metall. I krukan har jag redan planterat ett stort penningblad, men vad jag ska ha i ramen återstår att se. 


Jag gick förbi en stor knopp i trä och pillade på den varje gång jag passerade. Den tredje gången åkte den ner i korgen. Är det en gammal flaggstångsknopp, tro? Den får nog bli trädgårdsdekoration på en pinne i någon rabatt här hemma. Den är både maskäten och flagnar i färgen, men vad gör väl det. Det bärnstensgula lerkruset är märkt Sjöbo i botten. Skånsk keramik, alltså. Jag är svag för den här typen av krus, men när jag kom hem kände jag att det ändå inte var den rätta gula färgen. Vi får se om det kommer till användning. 


En stor tallrik med grönsaksmönster för fem kronor kan man väl alltid ha till något. Grönsaker, till exempel. 


Och ingen loppisrunda är ju komplett utan att man kommer hem med ett par ljusstakar, hihi! Den här gången blev det ett par handsnickrade sådana i vit-, guld- och grönmålat trä. Lite hemmagjord empir, så där. Jag ser dem framför mig på årets julbord, men det där hinner säkert ändra sig. Det är ju flera månader kvar dit, och jag hinner säkert släpa hem nya ljusstakar. 


Igår blev det visst inget blogginlägg, vilket jag inte kom på förrän imorse. Det kan vara så att jag däckade i TV-soffan istället, så där som man lätt gör en fredagkväll efter en intensiv arbetsvecka. Fast å andra sidan hade jag kanske inte direkt något att skriva om heller. Ibland blir det tillfälligt avbrott, helt enkelt.  

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Jag blir så glad för att du vill lämna en kommentar!