En av de nya krukväxter som har hittat hem till Solhäll under januari är en liten tamarind. Det är egentligen ett träd, vars frukter pressas och bland annat används till HP-sås, Worcestershiresås och som smaksättare i pad thai. Spännade! Fast nu köpte jag den inte av några kulinariska anledningar, utan för att jag tyckte den var så himla fin. Bladverket är så skirt och fint. Bladen är pinnata, vilket betyder att varje blad består av många små bladpar längs en mittnerv. Kul med nya ord.
Det står på etiketten att plantan kan bli ett 20 meter högt träd med åren, men det tror jag nog inte att jag förväntar mig. Som planta lär den ändå vara hyfsat lättskött. Den tycker om att få dagsljus minst 6-8 timmar per dag och jämn bevattning, och det ska jag nog kunna ombesörja. En rolig egenskap är att den "stänger" sina blad på kvällen. Det gör den som skydd mot vätskeförlust och kyla, och ute i det fria är det också ett försvar mot växtätande insekter och djur. Det är ett naturligt beteende som kallas nyktiasti. Se där, ett nytt ord till.
"Syrligt," sa räven om tamarinden.
En annan sak som gör tamarinden speciell, är att den är den enda arten i sitt släkte. Monotypisk heter det. Oj! Triss i nya ord. Visst är det härligt att man kan lära sig något nytt varje dag?



J'adore votre renard 🤩 !!
SvaraRaderaI once read a novel in which the author wrote about flowers in a garden. All the names were unfamiliar to me.
SvaraRaderaI sat down at the computer and searched for information and pictures.
I didn't continue reading the book until I knew what the garden looked like.
I learned a lot of new words, just like you did.